Den Blå Lagune

Sjællands største udendørs vandland


Højde min. 140 cm. Børn derunder kræver en voksen ledsager


For alle dem som elsker vand


Vandbassiner og vandrutsjebaner for alle


Åbner kl. 12.00 (og lukker ½ time før resten af parken)


Se parkkort


Tilladt i alt vejr


Ingen fodtøj

 

Husk badebukser, bikini, badedragt og blebukser af hygiejne- såvel som sikkerhedsmæssige årsager, så vi alle får en god oplevelse i Lagunen. Det vil sige, at bomulds t-shirt og lignende ikke er tilladt.

 

I CaféLatten/ souvenirshoppen kan I købe badetøj og håndklæder, hvis I har glemt det hjemmefra.

KØB SÆSONKORT

Hvem er familiens største vandhund?

Husk badetøjet, og gå ikke glip af Sjællands største vandland!

I Den blå lagune kan hele familien slå sig løs. Familiens yngste kan hygge i de rolige børnebassiner, mens vovehalsene kan kaste sig ud i våde vandrutsjebaner.

I finder: 
Twisting Tubes (nyhed) - åbner til juli
Børnebassiner
Splashland
Wild Rivers
Kamikazen
Bumping Hill
Vandrutsjebaner classic
Surfing Hill
Racing Hill

Værd at vide:

Trækvogne, barnevogne og klapvogne skal blive uden for Den Blå Lagune, mens I bader. 

Skal baby sove til middag, er det måske det perfekte tidspunkt, hvor mor eller far kan finde en stille oase et andet sted i parken, mens større børn og voksne plasker løs i Lagunen.

Der er mulighed for at leje et skab i omklædningsrummene - skabene koster en 10'er (mønten gives ikke retur, når skabet åbnes igen).

Se øvrige sikkerhedsregler i Sommerland Sjælland.


Prøv også...

sommerlandsj-sommerland-sjaelland-odsherred-forlystelser-aktivitet-forlystelsespark-grineflip-hyggestunder-familietid-kvalitetstid-kano.png

Vi ses til bade-, skov- & sjovtur

0